Пожар во манастирот Трескавец кај Прилеп, истиот е ставен под контрола

Пожар во манастирот Трескавец кај Прилеп, истиот е ставен под контрола

Од на февруари 4, 2013
glavna-treskavec

Во пламен е манастирскиот комплекс од 13 век – „Успение на Пресвета Богородица“ – Трескавец, кој се наоѓа на десетина километри од Прилеп.

Противпожарните екипи се обидуваат да стасаат до манастирските порти и да го спасат конакот, јави Дневник.

Центарот за управување со кризи во Прилеп упати апел до сите граѓани кои поседуваат теренски возила веднаш да се упатат кон манастирот Трескавец и да помогнат колку што можат во гаснењето на пожарот што го зафати овој голем манастирски комлекс.

Според пожарникарите и граѓаните што тргнале пешки да помогнат во гаснењето, огнот избувнал во северозападниот дел од конакот. Во манастирскиот комплекс живее монахот Калист.

Пред околу три децении огнена стихија го изгоре до темел, но манастирското богатство темелно се обнови во автентичен стил со донации од граѓаните и од прилепските фирми.

Неодамна почна изградбата на пат за манастирот, вреден 1,5 милион евра, финансиски поддржан од Министерството за транспорт и врски.

| Извор: Инпрес

За авторот Ѓорги С.

Главниот и одговорен уредник на страната. Ѓорги секојдневно го надополнува веб порталот со вести од различни категории и дава инструкции и продуктивни мислења кон останатите како да ги подобрат своите новинарски способности.


Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>