Следи нѐ
To Top

Облачно со повремени врнежи од дожд, викендов голем пад на температурите и снег

Времето денеска во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Преку денот ќе дува засилен јужен ветер. 

Пообилни врнежите ќе бидат во попладневните часови и ноќта према петок кога локално се очекува да наврнат над 25 литри на метар квадратен воден талог.

реклама

На некои повисоки места врнежите од дожд ќе поминуваат во снег особено во северните и западните делови на земјава. На планините се очекува зголемување на снежната покривка за околу 20 сантиметри.

Утринската температура ќе се движи од еден до седум, а дневната од пет до 10 степени.

Во Скопје времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд и засилен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се спушти до четири, а дневната ќе се искачи до седум степени.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

 • Започнува уписот на ученици во средните училишта

  Во јавните средни училишта во Македонија денес и утре е првото пријавување и запишување на учениците во прва година во учебната...

  Информативна Редакцијамарт 5, 2015
 • Нов земјотрес во Охридско

  Земјотрес со магнитуда од 2,9 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во 3:52 часот во Охридскиот регион. реклама

  Информативна Редакцијамарт 5, 2015
 • Топло до 38 степени, од недела заладување

  Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од...

  Информативна Редакцијамарт 5, 2015
error: Содржината е заштитена со авторски права.