Следи нѐ
To Top

Времето денес: Облачно со сончеви периоди

Времето денеска ќе биде променливо облачно со подолги сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од претежно од северен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 6 до 14 степени.

Во Скопје променливо облачно со подолги сончеви периоди и слаб до умерен северен ветер. Дневната температурата ќе достигне до 11 степени.

реклама

Во наредните денови ќе се задржи променливо облачно со сончеви периоди, но локално ќе има сеуште услови за краткотрен слаб дожд, на планините со слаб снег, особено во крајните источни и западни делови. Температурата ќе биде во постепен благ пораст. 

Според УХМР, најстудено во седум часот изутрината беше  во Маврово, – 6 степени Целзиусови, по што следат  Лазарополе со – 5,  -4 Крушево, -2 Битола, Прилеп, Претор, 0 Берово, К. Паланка, Дебар и Тетово, 1 Охрид, 2 Скопје – Зајќев Рид, Виница, Куманово, Штип, 3 Демир Капија, Струмица, 5 Дојран и 6 во Гевгелија.

Највисока снежна покривка има во Маврови Анови, од 83 сантиметри. Дваесет и седум сантиметри снег има во Ѓуриште, 24 Лазарополе, 23 Крушево, 20 Пожаране и 17 Пожар.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

 • Започнува уписот на ученици во средните училишта

  Во јавните средни училишта во Македонија денес и утре е првото пријавување и запишување на учениците во прва година во учебната...

  Информативна Редакцијамарт 14, 2015
 • Нов земјотрес во Охридско

  Земјотрес со магнитуда од 2,9 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во 3:52 часот во Охридскиот регион. реклама

  Информативна Редакцијамарт 14, 2015
 • Топло до 38 степени, од недела заладување

  Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од...

  Информативна Редакцијамарт 14, 2015
error: Содржината е заштитена со авторски права.