Следи нѐ
To Top

МВР: Терористички напад врз караулата кај Гошинце

Терористички напад врз караулата кај Гошинце, општина Липоково, се случил ноќеска во 2 часот и 30 минути, потврди Министерството за внатрешни работи. 

Како што појасни портпаролот на МВР Иво Котевски, вооружена група од Косово ја нападнала караулата, каде што биле четворица полициски службеници на дежурство, ги разоружале и им се обратиле на албански јазик со преведувач со зборовите дека сакаат нивна држава и оти не сакаат никави Охридски договори.

реклама

Напаѓачите им дале половина час на полицајците да си заминат од караулата.

Во тек се активности на терен од страна на македонската полиција.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

 • Започнува уписот на ученици во средните училишта

  Во јавните средни училишта во Македонија денес и утре е првото пријавување и запишување на учениците во прва година во учебната...

  Информативна Редакцијааприл 21, 2015
 • Нов земјотрес во Охридско

  Земјотрес со магнитуда од 2,9 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во 3:52 часот во Охридскиот регион. реклама

  Информативна Редакцијааприл 21, 2015
 • Топло до 38 степени, од недела заладување

  Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од...

  Информативна Редакцијааприл 21, 2015
error: Содржината е заштитена со авторски права.