Следи нѐ
To Top

Спектакуларно отворањето на Игрите во Рио (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Со спектакуларна церемонија на стадионот „Маракана“ во Рио де Женеиро ноќеска свечено беа отворени 31. Летни Олимписки игри.

Ова се први Игри што се одржуваат на јужноамериканскиот континент.

реклама

На овие Игри присутни се спортисти од 206 национални олимписки комитети, а своето прво учество ќе го имаат Косово и Јужен Судан.

Со намален буџет и значително помалку средства во однос на Лондон пред четири години, организаторите организираа одлична церемонија на свеченото отворање во која доминираа три теми – екологијата, различноста и радоста.

Fireworks explode. REUTERS/Kai Pfaffenbach Vanderlei Cordeiro de Lima prepares to light the Olympic flame. REUTERS/Reinhard Krause The Olympic flag is risen. REUTERS/Andrew Boyers The Maracana Olympic Stadium during the opening ceremony is seen from the Mangueira favela slum. REUTERS/Ricardo Moraes Fireworks explode during the opening ceremony.
REUTERS/Pawel Kopczynski Flagbearer Yane Marques of Brazil leads her country's contingent. REUTERS/Kai Pfaffenbach The Former Yugoslav Republic Of Macedonia Atheletes REUTERS Performers.
REUTERS/Kai Pfaffenbach Performers. REUTERS/Lucy Nicholson Spectators use their phones. REUTERS/Kai Pfaffenbach Fireworks explode. REUTERS/Fabrizio Bensch A man with a Brazilian flag kisses a woman dressed in the  German flag. REUTERS/Lucy Nicholson Performers. REUTERS/Richard Heathcote/Pool Athletes carry the Olympic flag. REUTERS/Brian Snyder A performer takes part in the opening ceremony. REUTERS/Damir Sagolj Performers. REUTERS/Andrew Boyers Fireworks explode. REUTERS/Pawel Kopczynski Performers dance. REUTERS/Marko Djurica Performers. REUTERS/Kai Pfaffenbach The Olympic Flame is seen lit. REUTERS/Ruben Sprich
<
>
The Maracana Olympic Stadium during the opening ceremony is seen from the Mangueira favela slum. REUTERS/Ricardo Moraes

Повеќе од 35.000 професионалци беа вклучени во церемонијата на отворањето, како и 12 школи на самба со повеќе од 5.500 костими.

Свое место на церемонијата имаше и познатата „Девојка од Ипанема“. Режисерот на филмот „Градот на боговите“, Фернандо Меирелеш заедно со колегите Андруч Вадингтон и Даниел Томас беа задолжени за организацијата.

Дел од отворањето беше и една од најпознатите манекенки на светот и една од „амбасадорите на Бразил“ Жизел Бундшен. Од здравствени причини го немаше еден од најдобрите светски фудбалери Пеле.

Игрите за отворени ги прогласи привремениот претседател на Бразил Мичел Тимер, а олимписката заклетва во името на спортистите ја даде бразилскиот спортист во едрење Роберт Шет, учесник на пет Олимписки игри.

Олимпискиот пламен на стадионот го внесе поранешниот тенисер Густаво Куертен, а го запали бразилскиот маратонец Вандерлеј Кордеиро де Лима.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Останато

error: Содржината е заштитена со авторски права.