Следи нѐ
To Top

Пилот на „Ер Азија“ пренел патници на погрешна дестинација

Авион на компанијата „Ер Азија“ заврши во Мелбурн место во Малезија, а грешката се случила на летот од Сиднеј кон Куала Лумпур.

Контролата на воздушниот сообраќај, според извештајот, во тој момент го следела авионот што заминувал од паралеланата писта и на тој начин не забележала дека дошло до грешка.

реклама

Екипажот во авионот за грешката го обвинува нивниот навигациски систем.

Истрагата покажа дека секој обид за рестартирање на навигацискиот систем само ја продлабочувал грешката и го преплавил системот на конторла во авионот.

Во вакви ситуации авионот нормално би се свртел и би се вратил, но со оглед на лошото време во Сиднеј тој морал да слета во Мелбурн, град што се наоѓа на сосема спротивната страна и на континент од саканата дестинација.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Нов светски хит – црн сладолед

  Црната боја е сѐ попопуларна во светското кулинарство. Еден од последните хитови е сладоледот во црн корнет-вафла. реклама

  Информативна Редакцијасептември 8, 2016
 • На пазарот пристигнуваат целосно пластични, проѕирни панталони

  Топшоп се уште се опоравува од коментарите кои ги предизвикаа фармерките од пластичен материјал на колената, но на компанијата тоа не...

  Информативна Редакцијасептември 8, 2016
 • Хит во Русија – пивска јога

  Марина Вовченко од Москва е инструкторка по јога и води група од 25 луѓе, коишто го обожаваат нејзиниот уникатен метод –...

  Информативна Редакцијасептември 8, 2016
error: Содржината е заштитена со авторски права.