Следи нѐ
To Top

ВО НОВАТА 2017 ГОДИНА: Хит дестинации за вашиот одмор идната година

За оние кои уште од сега размислуваат за годишниот одмор следната година, страницата LonelyPlanet.com објави топ дестинации, кои вредат да се посетат. 

Оваа туристичка компанија објави листа со места кои треба да се посетат во 2017 година, на која предводи Канада, а по неа следи Колумбија. Најголема вредност има Непал, а можност за авантура ќе добиете со патување во Северен Велс.

Овогодишните експерти, кои ја составувале листата сметаат дека Канада е најдобра земја за посета следната година, благодарение на своите прекрасни пејсажи, љубезните домаќини, слабиот канадски долар и храната. Канада следната година го слави 150. роденден, со голем број настани предвидени за прославата.

Колумбија е на второ место благодарение на богатството на културата, природата и гостопримството. Експертите од LonelyPlanet.com велат дека во земјата со години имало граѓанска војна, која оставила богата историја.

Финска го зазеде третото место со серија случувања планирани за стогодишнината на земјата следната година, вклучувајќи концерти на отворено, кулинарски искуства и вечери со сауна.

Експертите препорачуваат и посета на Мачу Пикчу пред лансирањето на жичарницата Чогегирао.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Бојата на 2017 година е светлозелената!

  Секоја година, од 2000 наваму, американскиот производител на индустриски бои, Пaнтон ја избира најмодерната боја за наредната година, па така, за следната...

  Информативна Редакцијаоктомври 27, 2016
 • На повидок нова кралска венчавка?!

  Откако принцот Хари ги прекрши правилата на британското кралско семејство за да ја посети својата девојка Меган Маркл во Канада, се...

  Информативна Редакцијаоктомври 27, 2016
 • Наместо брак десетгодишен договор за врска

  Во светот денес во просек повеќе од една третина од браковите завршуваат со развод, поради што експертите ги советуваат паровите наместо...

  Информативна Редакцијаоктомври 27, 2016
error: Содржината е заштитена со авторски права.