Следи нѐ
To Top

Најдолг непрекинат лет на патнички авион во светот (ФОТО)

Авиокомпанијата „Ер Индија“ го воведе најдолгиот непрекинат лет на светот, кој ги поврзува Њу Делхи и Сан Франциско, преку Тихиот Океан, објави весникот „Тајмс оф Индија“. 

За време на летот, кој трае 14,5 часа, авионите минуваат по 15.300 километри, а тоа што е најимпресивно е што „Ер Индија“ со новата линија успеа да ја скрати досегашната рута, што минуваше преку Атланскиот Океан со слетување, за 1.400 километри, со што и самото време за патување е пократко за околу два часа.

реклама

Оваа рутата ќе остане најдол непрекинат лет на светот се додека компанијата „Сингапур Ерлајнз“ по две години не го воведе најавениот директен лет меѓу Сингапур и Њујорк. Пилотите тогаш за 19 часа ќе минуваат 16.496 километри.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Нов светски хит – црн сладолед

  Црната боја е сѐ попопуларна во светското кулинарство. Еден од последните хитови е сладоледот во црн корнет-вафла. реклама

  Информативна Редакцијаоктомври 28, 2016
 • На пазарот пристигнуваат целосно пластични, проѕирни панталони

  Топшоп се уште се опоравува од коментарите кои ги предизвикаа фармерките од пластичен материјал на колената, но на компанијата тоа не...

  Информативна Редакцијаоктомври 28, 2016
 • Хит во Русија – пивска јога

  Марина Вовченко од Москва е инструкторка по јога и води група од 25 луѓе, коишто го обожаваат нејзиниот уникатен метод –...

  Информативна Редакцијаоктомври 28, 2016
error: Содржината е заштитена со авторски права.