Следи нѐ
To Top

Во пожар сериозно оштетен најстариот хотел во Англија

Во пожар во англискиот град Ексетер сериозно е оштетен хотелот „Ројал Кларенс“, изграден во 1769 година, кој се смета за најстар хотел во Англија.

Како што јавија британските медиуми, пожарот избувнал синоќа, а пожарникарите друи утрово успеале целосно да го изгаснат огнот.

Историчарот од Универзитот во Ексетер, Тод Греј за Би-Би-Си изјави дека „Ројал Кларенс“, кој претходно се викал „Абод Екстер“, е првиот објект во Англија, кој официјакно е прогласен за хотел.

– Пред тоа постоеле само гостилници. Но, некои од нив го презеле новиот француски збор „хотел“ и почнале така да се нарекуваат. Во хотелите во тоа време престојувале оние кои сакале да покажат дека се од повиско ниво, вели Греј.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Бојата на 2017 година е светлозелената!

  Секоја година, од 2000 наваму, американскиот производител на индустриски бои, Пaнтон ја избира најмодерната боја за наредната година, па така, за следната...

  Информативна Редакцијаоктомври 30, 2016
 • На повидок нова кралска венчавка?!

  Откако принцот Хари ги прекрши правилата на британското кралско семејство за да ја посети својата девојка Меган Маркл во Канада, се...

  Информативна Редакцијаоктомври 30, 2016
 • Наместо брак десетгодишен договор за врска

  Во светот денес во просек повеќе од една третина од браковите завршуваат со развод, поради што експертите ги советуваат паровите наместо...

  Информативна Редакцијаоктомври 30, 2016
error: Содржината е заштитена со авторски права.