Следи нѐ
To Top

Земјотресот во Италија „го напукна“ римскиот Колосеум

Два месеци по катастрофалниот земјотрес, во кој загинаа 300 луѓе, Италија ја погоди уште еден земјотрес за кој велат дека е најлош во последните 30 години, поради што се појавиле пукнатини на светските познати знаменитости во Рим.

Земјотресот го погоди центарот на Италија, но последиците се почувствуваат и во Рим и Венеција, а во извештајот стои дека по земјотресот се појавиле пукнатини на познатите италијански знаменитости, вклучувајќи и 2.000 години стариот Колосеум во Рим.

Пукнатини с епојавиле, исто така, и на Црквата „Св. Павле“, надвор од ѕидините на Ватикан, што е изградена во четвриот век, а за време на земјотресот делумно од објектот е паднат покривниот венец.

Делот што го поддржуваше огромниот свеќник, исто така, е оштетен и може да предизвика голема штета. Оваа базилика е една од четирите најстари во Рим.

Се чини, дека заспаниот вулкан, што се наоѓа околу 20 километри од главниот град, може да се активира откако експертите пронајдоа знаци на активност длабоко под површината.

Тие наведуваат дека ерупцијата не е неминовна и дека ќе се случи за околу 1.000 години.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Бојата на 2017 година е светлозелената!

  Секоја година, од 2000 наваму, американскиот производител на индустриски бои, Пaнтон ја избира најмодерната боја за наредната година, па така, за следната...

  Информативна Редакцијаноември 3, 2016
 • На повидок нова кралска венчавка?!

  Откако принцот Хари ги прекрши правилата на британското кралско семејство за да ја посети својата девојка Меган Маркл во Канада, се...

  Информативна Редакцијаноември 3, 2016
 • Наместо брак десетгодишен договор за врска

  Во светот денес во просек повеќе од една третина од браковите завршуваат со развод, поради што експертите ги советуваат паровите наместо...

  Информативна Редакцијаноември 3, 2016
error: Содржината е заштитена со авторски права.