Следи нѐ
To Top

МТВ ЕВРОПСКИ МУЗИЧКИ НАГРАДИ: Џастин Бибер со три статуетки – Уан Репаблик и Грин Деј со настапи на вечерта (ВИДЕО)

Спектакл во Ротердам! Канадскиот пејач Џастин Бибер освои најмногу признанија на синоќешното доделување на музичките награди „Ем-ти-ви“ во Ротердам, додека фаворитот Бијонсе остана без ниедна награда.

Бибер доби три награди, од кои една за најдобра песна „Sorry“ и уметник со најголем број фанови. Ексцентричната пејачка Леди Гага освои награда за најдобра уметница и за најдобар сценски изглед. Но, за големо чудо награда пејач на годината оваа година отиде во рацете на Шон Мендез.

реклама

Групата „Coldplay“ победи во категоријата за најдобри рок изведувачи, а „Twenty one pilots“ ги понесоа наградите за најдобри изведувачи во живо и најдобра алтернативна група.

ROTTERDAM, NETHERLANDS - NOVEMBER 06: Host Bebe Rexha on stage at the MTV Europe Music Awards 2016 on November 6, 2016 in Rotterdam, Netherlands. (Photo by Ian Gavan/Getty Images for MTV) *** Local Caption *** Bebe Rexha ROTTERDAM, NETHERLANDS - NOVEMBER 06: Martin Garrix accepts the award for Best Electronic on stage at the MTV Europe Music Awards 2016 on November 6, 2016 in Rotterdam, Netherlands. (Photo by Jeff Kravitz/FilmMagic) ROTTERDAM, NETHERLANDS - NOVEMBER 06: Bebe Rexha performs on stage at the MTV Europe Music Awards 2016 on November 6, 2016 in Rotterdam, Netherlands. (Photo by Ian Gavan/Getty Images for MTV) ROTTERDAM, NETHERLANDS - NOVEMBER Tre Cool of Green Day accepts Global Icon award on stage at the MTV Europe Music Awards 2016 on November 6, 2016 in Rotterdam, Netherlands. (Photo by Jeff Kravitz/FilmMagic) ROTTERDAM, NETHERLANDS - NOVEMBER 06: Ryan Tedder of One Republic performs on stage at the MTV Europe Music Awards 2016 on November 6, 2016 in Rotterdam, Netherlands. (Photo by Ian Gavan/Getty Images for MTV) ROTTERDAM, NETHERLANDS - NOVEMBER 06: Zara Larsson accepts the Best New award from Jaden Smith on stage at the MTV Europe Music Awards 2016 on November 6, 2016 in Rotterdam, Netherlands. (Photo by Andreas Rentz/MTV 2016/Getty Images for MTV) ROTTERDAM, NETHERLANDS - NOVEMBER 06: Singer Shawn Mendes accepts the award for Best Male from Jourdan Dunn on stage at the MTV Europe Music Awards 2016 on November 6, 2016 in Rotterdam, Netherlands. (Photo by Andreas Rentz/MTV 2016/Getty Images for MTV) ROTTERDAM, NETHERLANDS - NOVEMBER 06: Singer Shawn Mendes accepts the award for Best Male on stage at the MTV Europe Music Awards 2016 on November 6, 2016 in Rotterdam, Netherlands. (Photo by Ian Gavan/Getty Images for MTV) *** Local Caption *** Shawn Mendes ROTTERDAM, NETHERLANDS - NOVEMBER 06: Host Bebe Rexha on stage during the MTV Europe Music Awards 2016 on November 6, 2016 in Rotterdam, Netherlands. (Photo by Dave Hogan/MTV 2016/Getty Images for MTV) *** Local Caption *** Bebe Rexha
<
>
ROTTERDAM, NETHERLANDS - NOVEMBER 06: Singer Shawn Mendes accepts the award for Best Male on stage at the MTV Europe Music Awards 2016 on November 6, 2016 in Rotterdam, Netherlands. (Photo by Ian Gavan/Getty Images for MTV) *** Local Caption *** Shawn Mendes

Бијонсе, која беше номинирана за најдобро видео за песната „Formation“, најдобра пејачка, изведувач со најмногу фанови и најдобар локален изведувач (САД), не доби нути една награда.

Британката Адел исто така си замина со празни раце, иако имаше четири номинации, вклучително и за најдобра песна, за која беше номинирана „Hello“.

Калифорниската група „Грин деј“ ја освои наградата „меѓународна икона“, додека наградата „откритие на годината“ е доделена на младата шведска пејачка Зара Ларсон.

Домаќинка на церемонијата беше пејачката Биби Рекса.

На церемонијата настапуваа, помеѓу останатите, „Викенд“ и Бруно Марс, и бендот „Уан рипаблик“.

Европските награди „Ем-ти-ви“ се предвидени да бидат алтернатива за традиционалните музички награди „Ем-ти-ви“ наменети за широката публика, но и на овогодинашното доделување доминираа музичари од северниот дел на Америка.

Бендот С.А.Р.С. е овогодинашниот добитник на наградата „Ем-ти-ви Бест адриа акт“. Во конкуренцијата за ова престижно „Ем-ти-ви“ признание беа уште „Елементал“, Луце, „Сидарта“ и Тони Зен, а благодарение на најголемиот број гласови од публиката од целиот регион, бендот С.А.Р.С. ја однесе победата.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Сцена

error: Содржината е заштитена со авторски права.