Следи нѐ
To Top

Астронаутот Шејн Кимбро гласаше од Вселената

Американскиот астронаут Шејн Кимбро, кој се наоѓа во Вселената, гласаше на изборите за нов претседател на САД.

Со тоа тој се придружи на традицијата на гласање на космонаути додека претстојуваат над Земјата.

Кимбро се наоѓа во руската вселенска капсула Сојуз од 19 октомври, кога ја почна четиримесечната мисија со уште двајца руски астронаути.

Американските астронаути  можат да гласаат од Вселената од 1997 година, а првиот кој го искористи ова право беше Дејвид Волф.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Бојата на 2017 година е светлозелената!

  Секоја година, од 2000 наваму, американскиот производител на индустриски бои, Пaнтон ја избира најмодерната боја за наредната година, па така, за следната...

  Информативна Редакцијаноември 8, 2016
 • На повидок нова кралска венчавка?!

  Откако принцот Хари ги прекрши правилата на британското кралско семејство за да ја посети својата девојка Меган Маркл во Канада, се...

  Информативна Редакцијаноември 8, 2016
 • Наместо брак десетгодишен договор за врска

  Во светот денес во просек повеќе од една третина од браковите завршуваат со развод, поради што експертите ги советуваат паровите наместо...

  Информативна Редакцијаноември 8, 2016
error: Содржината е заштитена со авторски права.