Следи нѐ
To Top

ТЕСТИРАЈТЕ ЈА ВАШАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Најкраток тест од само три прашања

Когнитивен тест од само три прашања е оценет како најкраток тест за интелигенција во светот, а од него е јасно дека и наједноставниот проблем може да биде многу потешко да се реши, отколку што на прв поглед се чини.

Прашање број 1: Стап и топка чинат вкупно 1,10 фунти. Стапот чини една фунта повеќе отколку топката. Колку чини топката?

Прашање број 2: Ако на пет машини им се потребни пет минути за да направа пет беџеви, колку време им е потребно на 100 машини да направат 100 беџеви.

Прашање број 3: Во езеро дел од површината е покриено со лилјани. Секој ден таа површина двојно се зголемува. Ако се потребни 48 дена лилјаните да го покриат целото езеро, колку е потребно да биде прекриено половине езеро?

Решенијата кои луѓето најчесто ги нудат како одговори се:

1. десет пени (0,10 фунти)

2. сто минути

3. 24 дена

А, точните одговори гласат:

1. пет пени (0,05 фунти)

2. пет минути

3. 47 дена.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Бојата на 2017 година е светлозелената!

  Секоја година, од 2000 наваму, американскиот производител на индустриски бои, Пaнтон ја избира најмодерната боја за наредната година, па така, за следната...

  Информативна Редакцијаноември 10, 2016
 • На повидок нова кралска венчавка?!

  Откако принцот Хари ги прекрши правилата на британското кралско семејство за да ја посети својата девојка Меган Маркл во Канада, се...

  Информативна Редакцијаноември 10, 2016
 • Наместо брак десетгодишен договор за врска

  Во светот денес во просек повеќе од една третина од браковите завршуваат со развод, поради што експертите ги советуваат паровите наместо...

  Информативна Редакцијаноември 10, 2016
error: Содржината е заштитена со авторски права.