Следи нѐ
To Top

Данска добива вештачка скијачка патека на покрив од фабрика

Данска не е позната по ски спортовите. Во непосредна близина на Копенхаген постои само една и тоа многу кратка природна ски патека – Роскилде. Но, следната година главниот град ќе ја добие своја прва снежна атракција.

Покривот на една „зелена“ електрична централа ќе се претвори во кружна ски патека.

Електраната „Amagrer Bake“ што од отпад произведува електрична енергија  ќе ја добие најдолгата вештачка ски патека во светот.

Патеката долга 440 метри ќе има четири нивоа, а најтешкиот спуст под агол од 45 степени ќе биде долг 180 метри.

Фабриката согорува околу 400.000 тони отпад годишно, што, пак, обезбедува доволно енергија за 60.000 домови, а единствен „отпад“ во овој процес е чистата вода.

Процесот на изградба почна во 2013 година, а фабриката ќе биде отворена на 1 декември.

Кружната ски патека на нејзиниот покрив е дело на данските архитектури од „Brajke Ingels grupe“, кои се прославија со револуцинерните архитектонски концепти низ целиот свет.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Бојата на 2017 година е светлозелената!

  Секоја година, од 2000 наваму, американскиот производител на индустриски бои, Пaнтон ја избира најмодерната боја за наредната година, па така, за следната...

  Информативна Редакцијаноември 17, 2016
 • На повидок нова кралска венчавка?!

  Откако принцот Хари ги прекрши правилата на британското кралско семејство за да ја посети својата девојка Меган Маркл во Канада, се...

  Информативна Редакцијаноември 17, 2016
 • Наместо брак десетгодишен договор за врска

  Во светот денес во просек повеќе од една третина од браковите завршуваат со развод, поради што експертите ги советуваат паровите наместо...

  Информативна Редакцијаноември 17, 2016
error: Содржината е заштитена со авторски права.