Следи нѐ
To Top

Напуштени места, кои некогаш биле центри на животот (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Во нив некогаш се живеело и работело со полна пареа, а денес помалку или повеќе се препуштени на природата.

Следуваат пет напуштени објекти, кои останале само спомен на некое друго време:

Централната станица Мичиген

Главна станица во американскиот град Детроид, во државата Мичиген, од која последните неколку години жителите бегаат. Оваа убава зграда беше најголема и највисока градба од таков вид, кога во 1912 година беше изградена. За нејзината изградба се заслужни Ворен, Ветмор и Рид и Стерн. За жал зградата не е во функција од 1988 година.

_81223628_getty-1842204941

Гункањима

Повеќе од десет ијлади луѓе живееле на овој јапонски остров се до 70-тите години од минатиот век. Некогаш таму имало рудник за јаглен во сопственост на технолошкиот гигант Мицубиши, но откако рудникот е напуштен, истата судбина го зафати и островот.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Нара Дримленд

Изгледа дека Јапонците имаат навика нешто да изградат, да искористат и да напуштат. Тоа му се случило и на Дримленд во Нара, јапонска верзија на Дизниленд. Тој се затвори пред девет години, но сите рингишпили, игри и продавници за сувенири се уште постојат на тоа место.

japan-2013-1490_web-lrg1

Колманскоп

Колмансок некогаш беше напреден град, место за барање дијаманти. Прв доби трамвај во Африка, но неговото пропаѓање почна во 1950 година, кога сите дијаманти во него биле ископани. Денес песокот на пустината Намиб загосподари со градот.

kolmanskop-namibia-ghost-town-woe11

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Бојата на 2017 година е светлозелената!

  Секоја година, од 2000 наваму, американскиот производител на индустриски бои, Пaнтон ја избира најмодерната боја за наредната година, па така, за следната...

  Информативна Редакцијаноември 28, 2016
 • На повидок нова кралска венчавка?!

  Откако принцот Хари ги прекрши правилата на британското кралско семејство за да ја посети својата девојка Меган Маркл во Канада, се...

  Информативна Редакцијаноември 28, 2016
 • Наместо брак десетгодишен договор за врска

  Во светот денес во просек повеќе од една третина од браковите завршуваат со развод, поради што експертите ги советуваат паровите наместо...

  Информативна Редакцијаноември 28, 2016
error: Содржината е заштитена со авторски права.