+30°C Сончево Weather

Skopje, Macedonia

Македонија

Повреден ученик во училиштето „Марија Кири Склодовска“: Му се одронил плафонот врз главата

Додека седел на час, дел од плафонот се одронил врз главата на Мартин, ученик во четврта година во средното хемиско училиште „Марија Кири Склодовска“, пишува „Плусинфо“.

Министерството за образование и наука го повика СОНК на разговори

Министерството за образование и наука (МОН) го повика СОНК на средба за надминување на несогласувањата во пресрет на најавениот штрајк на оваа синдикална организација.

ФОТОГАЛЕРИЈА: Црвен крст во акција – волонтерите танцуваа на плоштад

Во рамки на Неделата на промоција на хуманите вредности, денеска волонтерите на Црвениот крст од сите општински организации од град Скопје танцуваа на градскиот плоштад на песната “Хепи“ на Фарел Вилијамс.

Повикот за бојкот на наставата ќе ги чини родителите и до 2000 евра

Повикот на претседателот на СОНК Јаќим Неделков до учениците да ја бојкотираат наставата во понеделник, за кога синдикатот најави штрајк на своите членови, е противзаконски, противуставен и може да има одраз и врз џебот на родителите.

Полициска акција кај скопската Железничка станица: Уапсени 15 имигранти

Полицијата попладнево спроведе голема акција за откривање илегални мигранти. Повеќе полициски екипи ги блокираа приодите кон скопската Железничка станица при што се приведени 15 имигранти од Авганистан, Сирија и Сомалија.

ОМД: Македонија да се повлече од „фарсата од преговори со името“

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) го повика македонскиот претседател Ѓорге Иванов формално да го информира Советот за безбедност и Генералното собрание за време на неговиот говор во рамките на 69-тото Генерално собрание на Обединетите нации, дека Македонија ќе се повлече од, како што наведува „фарсата од преговори за името“.

Есента започнува со врнежливо и студено време

Есента во Македонија и на целата северна хемисфера календарски почна денеска во 4 часот и 29 минути. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи пролетта.