+18°C Сончево Weather

Skopje, Macedonia

Македонија

Сообраќајна несреќа кај Теарце: Две млади момчиња загинаа, петмина се потешко повредени

Две момчиња, 16 годишник од Јегуновце и 21 годишник од Лешок  ги загубија животите во тешка сообраќајна несреќа која се случи попладнево околу 14 часот и 30 минути на регионалниот патен правец Тетово-Јажинце кај Теарце информираат од тетовската полиција.

Страшна сообраќајка во скопски Аеродром: Во трка на два автомобили повредени се три лица

(ФОТО:МКД.МК) Автомобил марка Ауди А3 со голема брзина удрил во бандера на булеварот Јане Сандански во населба Аеродром во близина на трговскиот центар Скопјанка.

Вечерва свечено се отвора новиот објект на Археолошкиот музеј на Македонија

Највредните примероци на македонското културно наследство ќе бидат претставени во новиот, репрезентативен објект на Археолошкиот музеј на Македонија, кој вечер свечено ќе биде отворен.  

Момче прегази 68-годишна жена крај влезот во градот Прилеп

Синоќа околу 20 часот на магистралниот пат крај влезот во Прилеп од правец на превојот Плетвар, се случила сообраќајна незгода во која И.М.(26) од Битола, управувајќи комбе „Форд Транзит“ со битолски регистарски ознаки удрил во пешакот Милица Р.(68) од Прилеп.

МВР: Намален бројот на тепачки меѓу учениците во автобусите

„Скопје град без насилство“ е превентивно-едукативниот проект во насока на спречување на криминалот, девијантното однесување и насилството помеѓу младите и развивање на толеранцијата и меѓусебното разбирање.