//
Следи нѐ
To Top

Аеродром домаќин на 23. издание на завршницата од кошаркарскиот куп

Во Спортскиот центар „Јане Сандански“ викендов кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје Аеродром ќе ја организира завршницата на Купот на Македонија.

Бранителот на трофејот од последните три сезони по пауза од 14 години е домаќин на турнирот кој ќе го даде 23. куп победник.

реклама

Денеска се играат двете полуфиналиња:

Од 17 часот: МЗТ Скопје Аеродром – Кожув,
Од 20:30 часот: Работнички – Куманово.

Победниците ќе играат утре во финалето закажано за 20:30 часот. Како предигра на овој дуел е младинското финале (17 часот) во кое ќе учествуваат МЗТ Скопје Аеродром и Вардар.

Најмногу трофеи досега има освоено Работнички – осум, МЗТ Скопје седум пати го подигал победничкиот пехар, по две победи имаат Фени Индустри и Никол Ферт Гостивар, по еднаш победувале Вардар Осигурување, Деликатес Кочани и АМАК СП.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Кошарка

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: