//
Следи нѐ
To Top

Карневалот „Прочка 2015“ во Прилеп најмасовен досега

Во центарот на Прилеп во тек е карневалското дефиле со групните и поединечни маски, во рамки на 14. Меѓународен карневал „Прочка 2015“.

Според градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески годинава карневалот е најголем и најмасовен.

реклама

– Атмосферата е карневалска, цел град е карневал. Дождот не ги спречи учесниците и годинава се во наголем број. На карневалското дефиле кое го предводат мажоретките и заштитната маска на Прилеп – мечкарите, има околу 2 500 маскирани, во групни и поединечни маски. Карневалската забава ќе биде преку цел ден и ќе продолжи до раните утрински часови во прилепските кафулиња каде за прв пат годинава ќе се избираат најдобри маски, изјави Ристески.

Претседателот на здружението „Прилепски мечкари“ Ванчо Георгиев, кое заедно со локалната самоуправа е организатор на карневалот, вели дека годинава има најмногу гости од странство и од целата земја.

– Имаме гости од Украина, Србија, Италија, Турција, Хрватска, Албанија и од повеќе градови од Македонија. Прилеп денеска цел град е карневал. Атмосферата ќе се пресели во прилепските кафулиња. Ќе имаме заедничка забава. Ова е најголем досега одржан карневал во Прилеп, вели Ѓеорѓиев.

На карневалот присуствуива делегација до Асоцијацијата на Европските карневалски градови на чело со претседателот Хенрик Ван Дер Крон.

– Многу сум среќен што сум повторно на прилепскиот карневал. Атмосферата е прекрасна, се чувствувам како дома. Има многу гости и квалитетни маски, изјави Ван Дер Крон.

Учениците од прилепското ОУ „ Блаже Конески“ велат дека ја направија маската „Милениумски Прилеп“ со листови тутун, сарми и со Крали Марко.

По карневалското дефиле во центарот на Прилеп стручно жири ќе ги избере најдобрите и најуспешни групни и поединечни маски на годинашниов карневал „Прочка 2015“. Вечер е отворената карневалска забава во прилепските кафулиња, а здружението „Прилепски мечкари“ и еснафот касапи за гостите ќе приредат традиционален посен ручек со грав.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијафевруари 22, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијафевруари 22, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијафевруари 22, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: