//
Следи нѐ
To Top

Кожув прв финалист на кошаркарскиот куп

Кошаркарите на Кожув се првите финалисти во Купот на Македонија откако вечерва во полуфиналето, во СЦ „Јане Сандански“ го совладаа фаворитот и домаќин МЗТ Скопје Аеродром со 75:74.

Победничката тројка за гевгеличани ја постигна Миладин Пековиќ на нецела секунда пред крајот.
За Кожув ова е историски успех и прво куп-финале.

реклама

Во победничкиот состав покрај јунакот Пековиќ кој реализира 11 поени, се истакна Албијаниќ со 13.
Стефан Синовец со 27 и Урош Лучиќ со 15 поени беа најефикасни во домашниот состав.

Вториот финалист ќе биде познат по вечерашниот дуел меѓу Работнички и Куманово. Почетокот е во 20 часот и 30 минути.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Кошарка

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: