//
Следи нѐ
To Top

Лазаров и двајца вардарци во идеалните седум за групната фаза

Двајцата ракометари на Вардар, Тимур Дибиров и Игор Карачиќ, како и македонскиот репрезентативец и член на Барселона Кирил Лазаров се најдоа во идеалниот состав на групната фаза во Лигата на шампионите, во изборот на специјализираниот француски ракометен портал „hand-station”.

Дибиров е избран за најдобро лево крило, Карачиќ за најдобар среден бек, а Лазаров за најдобар десен бек.

реклама

Дибиров и Карачиќ се најефикасните ракометари на „црвено-црните“ оваа сезона во елитното натпреварување. Рускиот репрезентативец е втор на листата со 69 гола, додека Карачиќ е на 15-то место, со 52 погодоци. Лидер е Лазаров со 76 погодоци.

Најдобрите седум според „hand-station”:

Голман: Роланд Миклер (Веспрем),

Лево крило: Тимур Дибиров (Вардар),

Лев Бек: Момир Илиќ (Веспрем),

Среден бек: Игор Карачиќ (Вардар),

Пивот: Камил Сипжак (Висла Плок),

Десен бек: Кире Лазаров (Барселона),

Десно крило: Драган Гајиќ (Монпелје).

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Ракомет

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: