//
Следи нѐ
To Top

Во март затемнување на Сонцето какво што не сме виделе 16 години

На 20-ти март ќе дојде до затемнување на Сонцето, кое што ќе биде најголемото затемнување во последните 16 години. Месечината тој ден ќе се најде помеѓу Земјата и Сонцето, што ќе предизвика голема сенка, а најмногу ќе биде затемнето на северот на Стариот континент.

Тој ден на 20-ти март тотален мрак од две минути ќе има на северот на Скандинавија и Фарските острови, најавуваат астрономите.

реклама

Делумно затемнување ќе има во Европа, Северна Африка и Русија, а како што прецизираат научниците, минувањето на Месечината помеѓу Земјата и Сонцето ќе трае околу 90 минути.

На Балканот се очекува 50-процентно затемнување. Овој астрономски феномен ќе започне на 20-ти март во 09:45 минути а ќе трае до 11:41.

Како ќе изгледа помрачувањето на 20 март над Македонија можете да погледнете со клик тука.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијафевруари 25, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијафевруари 25, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијафевруари 25, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: