//
Следи нѐ
To Top

Дваесет знаци дека вашето дете е талентирано

За секој родител неговото дете е вистински мал генијалец, но сепак постојат мали деца кои се разликуваат по своите интелектуални способности. Постојат знаци кои откриваат дали детето е талентирано.

Дваесет карактеристики на талентираните деца, но ниту едно дете ги нема сите сите овие карактеристи:

реклама

1. Учи брзо, лесно и ефикасно.

2. Има извонредно богат речник за нивната возраст.

3. Имаат одлична моќ на расудување.

4. Има необично добро помнење.

5. Покажува способност на самодисциплина.

6. Има склоност за ред, работа и дисциплина.

7. Ги разбира сложените поими. Во состојба е да ја разбере длабочината на проблемот и размислува за решение.

8. Покажува голема љубопитност за се околу себе. Поставува провокативни прашања.

9. Има успех во училиштето.

10. Има моќ на концентрација, интензивно внимание кое исклучува се друго.

11. Брзо одговараат на прашања.

12. Детето е снаодливо. Проблемите ги решаваат со генијални методи.

13. Поседуваат големи интересирање за наука или литература.

14. Има високо ниво на устно и писменото изразување.

15. Има моќ на расудување и концептуализација.

16. Покажува склоност кон уметноста.

17. Емотивно е стабилно.

18. Има тенденција да доминираат меѓу врсниците или одредени ситуации.

19. Покажува подготвеност да прифати комплексност.

20. Отворено е и лесно склопува пријателство.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијафевруари 26, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијафевруари 26, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијафевруари 26, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: