//
Следи нѐ
To Top

Пипан се врати на клупата на МЗТ Скопје

Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје Аеродром од синоќа има нов тренер. На клупата на „металците“ повторно ќе седне Словенецот Алеш Пипан.

Ова е всушност враќање на Пипан како тренер на МЗТ Скопје, а под негово водство екипата ја освои двојната круна. Тој ќе го замени Александар Јончевски, кој ќе се врати на позицијата помошник во стручниот штаб.

реклама

Пипан досега беше тренер на Унион Олимпија, а по поразот во Купот на Словенија (претходниот викенд) и елиминацијата на Олимпија беше сменет. Првиот натпревар за Пипан на клупата на МЗТ Скопје ќе го има во рамките на 23.коло од АБА лигата и тоа против неговиот досегашен тим Олимпија.

Пипан ќе биде петтиот тренер оваа сезона во МЗТ Скопје Аеродром. Почна Змаго Сагадин, го наследи Врбица Стефанов, потоа тренер беше Боби Митев и Александар Јончевски.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Кошарка

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: