//
Следи нѐ
To Top

Потпишете ја петицијата за ослободување на дедо Љубе

ФОТО: Фејсбук група „Слобода за дедо Љубе“

Приказната за дедо Љубе од кратовското село Којково деновиве повторно стана актуелна во јавноста.

реклама

Тој на јавноста и стана познат откако пред две години на 27 февруари се спротиставил на двајца разбојници кои го измачуваа него и неговата болна сопруга. Дедо Љубе тогаш случајот успеа да го реши со неговата пушка.

Иако тогаш се спасил од разбојниците, судот го обвинува за убиство, а судската разврска се уште се очекува.

75 годишниот дедо Љубе се појавил на првото рочиште пред кумановскиот суд, без адвокат. Но, рочиштето било одложено за 14 април поради отсуство на разбојникот и на таксистот кој ги превезувал.

10384682_921473311238952_1990395249541908949_n[1]

ФОТО: Фејсбук група „Слобода за дедо Љубе“

На групите кои граѓаните ги формираа на Фејсбук се појави и петиција за негово ослободување, која ќе биде испратена и до претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов.

Петицијата можете да ја потпишете со клик тука.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Актуелно

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: