//
Следи нѐ
To Top

Времето денес: Облачно со засилен северен ветер и пад на температурата

Времето денеска во Македонија ќе биде облачно преку денот со умерен повремено засилен северен ветер и со врнежи кои ќе бидат поинтензивни во источните делови од земјата особено преку ноќта кон сабота.

На планините врнежите ќе бидат од снег, а на југоисток од дожд. Во северните и западните делови од земјата врнежите на пониските места ќе бидат повремено од дожд и снег. На планините ќе се формира нова дополнителна снежна покривка, на места со дебелина од 20 см нов снег, а новите количества врнежи на места ќе надминуваат 25 л/м2 за 24 часа.

реклама

Температурата ќе се движи од нула до седум степени.

Во Скопје температурата ќе достигне до пет степени.

Повремено засилен северен ветер со слаб врнежи претежно од снег ќе има во сабота, а во недела ќе се задржи студено време, со северен ветер и со услови за слаб снег во источните делови на земјата.

Од понеделник следи променливо облачно, но стабилно време.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: