Следи нѐ
To Top

Времето денес: Слаби врнежи од дожд, на планините снег – од недела затоплување

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Локално ќе има слаби врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 4 до 11 степени.

Во Скопје времето ќе биде претежно облачно со кратки сончеви периоди и со услови за повремен слаб дожд. Ќе дува слаб северен ветер. Температурата ќе достигне до 8 степени.

реклама

Највисока снежна покривка во Македонија изутринава е измерена во Марворо, 93 сантиметри. Триесет и седум сантиметри се измерени во Ѓуриште, 35 во Пожаране, 28 Лазарополе, 27 Крушево, 23 Пожар, 9 Крива Паланка и 3 во Берово..

Во изминатите 24 часа се наврнати 4 литри дожд на метар квадратен во Крушево и Тополчани, 3 во Скопје-З.Рид, Дојран, Крива Паланка, Битола, Прилеп, Берово и Виница, 2 во Струмица, Гевгелија Демир Капија и Маврово и по еден во Охрид,, Куманово, Тетово, Лазарополе и Пожаране.

Најстудено изутринава беше во Маврово, каде се измерени минус 7 степени целзиусови. Во Крушево се измерени -3 степени, – 2 во Лазарополе, Охрид, Битола, Дебар и Претор, -1 во Берово, Крива Паланка и Прилеп, 0 во Струмица, 1 Скопје-Петровец, Тетово, Демир Капија, Виница, 2 Куманово, 3 Скопје-З.Рид и Штип, 4 Гевгелија и Дојран.

Според УХМР, и во наредните два дена ќе се задржи променливо облачно време со сончеви периоди и со услови за повремен локален дожд, а на планините локален снег. Потоа ќе преовладува стабилно и суво време со постепен пораст на дневната температура.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

 • Во Скопје викендов 33 сообраќајки, повредени 12 лица

  Петнаесет лица биле полесно повредени во 12 од вкупно 33 сообраќајки регистрирани во текот на изминатите четири дена на подрачјето на...

  Информативна Редакцијамарт 12, 2015
 • Најстудено во Берово и во Скопје

  Најстудено изутринава во седум часот беше во Берово и во Скопје Петровец, каде што се измерени минус шест степени Целзиусови, по...

  Информативна Редакцијамарт 12, 2015
 • Најмногу снег во Лазарополе и Маврово

  Изутринава снег со послаб интензитет паѓа во Пожаране над Полошката котлина. Ноќеска врнежи од слаб снег имаше во северните делови, соопшти Управата...

  Информативна Редакцијамарт 12, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.