Следи нѐ
To Top

Времето денес: Облачно со сончеви периоди

Времето денеска ќе биде променливо облачно со подолги сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од претежно од северен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 6 до 14 степени.

Во Скопје променливо облачно со подолги сончеви периоди и слаб до умерен северен ветер. Дневната температурата ќе достигне до 11 степени.

реклама

Во наредните денови ќе се задржи променливо облачно со сончеви периоди, но локално ќе има сеуште услови за краткотрен слаб дожд, на планините со слаб снег, особено во крајните источни и западни делови. Температурата ќе биде во постепен благ пораст. 

Според УХМР, најстудено во седум часот изутрината беше  во Маврово, – 6 степени Целзиусови, по што следат  Лазарополе со – 5,  -4 Крушево, -2 Битола, Прилеп, Претор, 0 Берово, К. Паланка, Дебар и Тетово, 1 Охрид, 2 Скопје – Зајќев Рид, Виница, Куманово, Штип, 3 Демир Капија, Струмица, 5 Дојран и 6 во Гевгелија.

Највисока снежна покривка има во Маврови Анови, од 83 сантиметри. Дваесет и седум сантиметри снег има во Ѓуриште, 24 Лазарополе, 23 Крушево, 20 Пожаране и 17 Пожар.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

 • Во Скопје викендов 33 сообраќајки, повредени 12 лица

  Петнаесет лица биле полесно повредени во 12 од вкупно 33 сообраќајки регистрирани во текот на изминатите четири дена на подрачјето на...

  Информативна Редакцијамарт 14, 2015
 • Најстудено во Берово и во Скопје

  Најстудено изутринава во седум часот беше во Берово и во Скопје Петровец, каде што се измерени минус шест степени Целзиусови, по...

  Информативна Редакцијамарт 14, 2015
 • Најмногу снег во Лазарополе и Маврово

  Изутринава снег со послаб интензитет паѓа во Пожаране над Полошката котлина. Ноќеска врнежи од слаб снег имаше во северните делови, соопшти Управата...

  Информативна Редакцијамарт 14, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.