//
Следи нѐ
To Top

ФОТО: Фотографиран гром како удира во еруптиран вулкан

Германскиот фотограф Марк Сеглат (47) со својот фотоапарат успеал да сними несекојдневна ситуација на вулканска експлозија проследена со силни молскавици.

Вакви секавици настануваат за време на вулканска ерупција, кога вулканот ќе исфрли големо количество врел пепел со камења и гасови во воздухот.

реклама

Вулканот Сакурајима, на јапонскиот остров Кјуши е многу активен веќе од 1995 година.

vulkan2

Овој вулкан во превод значи остров на потреси и претставува постојана закана за градот Кагошима, кој се наоѓа во непосредна близина и има околу 600.000 жители.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијамарт 22, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијамарт 22, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијамарт 22, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: