Следи нѐ
To Top

Во Скопје 11 сообраќајки, повредени девет лица

На подрачјето на Град Скопје во текот на изминатиот ден се случиле 11 сообраќајни незгоди од кои пет со последица материјална штета и шест со последица телесна повреда.

Со повреди се здобиле тројца возачи на патничко моторно возило, тројца сопатници и тројца пешаци.

реклама

Сообраќајната полиција санкционирала пет возачи коишто поминале на црвено светло, седум возачи кои го користеле мобилниот телефон за време на возењето, девет возачи кои возеле со измината сообраќајна дозвола и седум лица кои возеле без возачка дозвола.

Со помош на специјалното возило „пајак“ отстранети се 66 возила кои го попречувале нормалното одвивање на сообраќајот.

Отсекот за превенција при Единицата за безбедност во патниот сообраќај денеска ќе одржи сообраќајна поука со почеток во 19 часот во Полициската станица од општа надлежност Гази Баба на која ќе присуствуваат граѓани коишто сториле прекршоци по различни основи во својство на пешаци.

Едукативни предавања ќе се одржат со учениците од четврто одделение во основното училиште „Тефејуз“ во општина Чаир.

За денеска нема најавено вонредни настани со што се очекува сообраќајот да се одвива тековно и според постоечката сообраќајна регулатива.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

 • Во Скопје викендов 33 сообраќајки, повредени 12 лица

  Петнаесет лица биле полесно повредени во 12 од вкупно 33 сообраќајки регистрирани во текот на изминатите четири дена на подрачјето на...

  Информативна Редакцијааприл 2, 2015
 • Најстудено во Берово и во Скопје

  Најстудено изутринава во седум часот беше во Берово и во Скопје Петровец, каде што се измерени минус шест степени Целзиусови, по...

  Информативна Редакцијааприл 2, 2015
 • Најмногу снег во Лазарополе и Маврово

  Изутринава снег со послаб интензитет паѓа во Пожаране над Полошката котлина. Ноќеска врнежи од слаб снег имаше во северните делови, соопшти Управата...

  Информативна Редакцијааприл 2, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.