//
Следи нѐ
To Top

Оваа сабота повторно ќе има крвава Месечина

Целосното помрачување на Месечината или Крвава Месечина ќе се случи на 4 април, односно овој викенд. Оваа појава последен пат се случи минатата година во октомври.

За жал ние нема да можеме да го проследиме помрачувањето на Месечината, но во тоа ќе уживаат жителите на Северна и Јужна Америка, Азија и некој дел од Австралија. Месечината целосно ќе затемне на 5 минути, а од почетокот на нејзиното затемнување па се до крајот ќе поминат 3 и пол часа.

реклама

Следното затемнување на Месечината ќе се случи на 28 септември, а токму тоа ќе биде видливо и од нашата земја.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијааприл 2, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијааприл 2, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијааприл 2, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: