//
Следи нѐ
To Top

Вечерва на небото ќе се појави „крвава Месечина“

Американската вселенска агенција НАСА соопшти дека денеска ќе се случи целосно затемнување на Месечината.

Овој феномен се случува кога Сонцето, Земјата и Месечината се во иста рамнина. Тогаш Месечината добива црвенкаст сјај бидејќи влегува во земјината сенка, поради што често се нарекува „крвава Месечина“.

реклама

За разлика од затемнувањето на Сонцето што се случи на 20 март, затемнувањето на Месечината ќе биде видливо на целата планета, особено во деловите каде ќе биде ноќ. Затемнивањето треба да почне во 12:15 и ќе трае до 15:45, а ќе биде видливо во Северна Америка, Азија, Австралија и Нов Зеланд. Затемнувањето ќе трае четири минути и 43 секунди.

Следното затемнување на Месечината ќе биде на 28 септември 2015 година.

Затемнувањето на Месечината како спектакуларна астрономска појава во минатото често се сметала како лош знак, што најавува некаков неуспех.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијааприл 4, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијааприл 4, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијааприл 4, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: