//
Следи нѐ
To Top

Забрана за тешки товарни возила на Стража и Маврово

Поради врнежи од снег воведена е забрана за движење на тешки товарни возила на патниот правец Гостивар-Стража-Кичево, како и на патниот правец Р1202 од Мавровска крстосница Маврови Анови -Дебар, информира Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ).

Оттаму посочуваат дека сообраќајот на останатите државните патишта се одвива по претежно влажни коловози.

реклама

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен., а на граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Кочани – Делчево, Виница – Берово каде е можна почеста појава на одрони.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Актуелно

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: