//
Следи нѐ
To Top

Средношколците од повеќе скопски гимназии ја бојкотираат наставата

Средношколскиот пленум најави за денеска бојкот на наставата. Како причина за тоа се наведува игнорантскиот однос на Министерството за образование кое, како што се наведува, веќе две недели ги одбива повиците за средба со претставници на пленумот за да се разговара за реформите во образованието.

Во скопските гимназии „Раде Јовчевски Корчагин“, „Орце Николов“, Георги Димитров“, „Никола Карев“ и „Јосип Броз Тито“ денеска средношколците ја бојкотираат наставата, но се присутни во ходниците на училиштата.

реклама

Од Средношколскиот пленум бараат враќање на стариот концепт за полагање државна матура, но и укинување на екстерното тестирање за учениците.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Актуелно

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: