//
Следи нѐ
To Top

Нов парфем: Колку повеќе се потите, толку подобро мирисате

Научници од Краскиот универзитет во Белфаст развија парфем кој овозможува лицето подобро да мириса колку повеќе се поти.

Според пишувањето на британските медиуми, антиперспирантите го намалуваат потењето, дезодорансите ја прикриваат непријатната мирзба на потта, додека новиот парфем испушта пријатен мирис кога доаѓа во контакт со влага.

реклама

Тоа значи, колку повеќе се потите, толку поубаво мирисате.

– Парфимираната течност испушта миризба кога доаѓа во контакт со потта и така овозможува ослбодување на повеќе мирзливи честички на кожата, објасни универзитетската лабораторија Куил.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: