//
Следи нѐ
To Top

Нов парфем: Колку повеќе се потите, толку подобро мирисате

Научници од Краскиот универзитет во Белфаст развија парфем кој овозможува лицето подобро да мириса колку повеќе се поти.

Според пишувањето на британските медиуми, антиперспирантите го намалуваат потењето, дезодорансите ја прикриваат непријатната мирзба на потта, додека новиот парфем испушта пријатен мирис кога доаѓа во контакт со влага.

реклама

Тоа значи, колку повеќе се потите, толку поубаво мирисате.

– Парфимираната течност испушта миризба кога доаѓа во контакт со потта и така овозможува ослбодување на повеќе мирзливи честички на кожата, објасни универзитетската лабораторија Куил.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијааприл 7, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијааприл 7, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијааприл 7, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: