//
Следи нѐ
To Top

МВР: Терористички напад врз караулата кај Гошинце

Терористички напад врз караулата кај Гошинце, општина Липоково, се случил ноќеска во 2 часот и 30 минути, потврди Министерството за внатрешни работи. 

Како што појасни портпаролот на МВР Иво Котевски, вооружена група од Косово ја нападнала караулата, каде што биле четворица полициски службеници на дежурство, ги разоружале и им се обратиле на албански јазик со преведувач со зборовите дека сакаат нивна држава и оти не сакаат никави Охридски договори.

реклама

Напаѓачите им дале половина час на полицајците да си заминат од караулата.

Во тек се активности на терен од страна на македонската полиција.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: