//
Следи нѐ
To Top

Пет работи кои не сте ги знаеле за бакнувањето

Бакнувањето има своја наука. Научната дисциплина која ги проучува начините на бакнување и ефектите што ги има на вас се вика филематологија.

Две третини од луѓето кои се бакнуваат ја навалуваат главата надесно. Неверојатно, но вистинито, оваа навика ја стекнуваме уште пред раѓањето, затоа што и бебето во стомакот на мајката секогаш ја навалува главата во десно.

реклама

Бакнувањето има свој празник. Светскиот ден на бакнувањето се слави на 5 февруари секоја година.

Рекорден бакнеж. Најдолгиот бакнеж во светот според Гинисовата книга на рекорди траел 58 часа, 35 минути и 58 секунди.

Со бакнување се слабее. Разменувањето француски бакнежи вклучува 43 мускули на лицето, а брз бакнеж со затворена уста само два муслкули. Од истата причина додека се бакнувате на француски начин губите по пет калории на секои неколку секунди.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијааприл 22, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијааприл 22, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијааприл 22, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: