fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Средношколците по трет пат ќе маршираат против лошите реформи во образованието

Актуелно

Средношколците по трет пат ќе маршираат против лошите реформи во образованието

ФОТО: Атанас Стојановски / Популарно.мк

Средношколците денеска во 12 часот во Скопје ќе го започнат третиот протестен марш против лошите реформи во образованието на Владата и Министерството за образование и наука.

Маршот ќе започне во Градскиот парк, од каде ќе се маршира кон Владата, а ќе заврши пред Министерството за образование и наука.

Пленумците се благодарни на поддршката што им ја дадоа Студентскиот, Професорскиот пленум и граѓанскиот сектор.

Поддршка на протестот даде и Унијата на средношколци Албанци.

Од Средношколскиот пленум велат дека се вршеле притисоци врз матурантите од кои се барало да потпишуваат пријави за полагање државна матура по новиот концепт и најавуваат можен прекин на бојкотот на наставата, бидејќи имаат загубено многу часови. Сепак, тие не исклучуваат порадикално делување против, како што велат, игнорантскиот однос на надлежните и лошите образовни реформи.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.