//
Следи нѐ
To Top

Нова принцеза во британското кралско семејство: Kејт Миделтон роди ќерка

Сопругата на британскиот принц Вилијам, Кејт Миделтон роди денеска ќерка, соопшти кралската палата.

Во соопштението објавено на Твитер се наведува дека девојчето е тешко 3,7 килограми и оти на породувањето во лондонската болница Сент Мери присуствувал и принцот Вилијам.

реклама

baby 2

Кејт се породила во 8.34 часот по локално време, односно 9.34 по средноевропско време.

За раѓањето на новата британска принцеза информирани се кралицата Елизабета Втора, принцот Филип, принцот Чарлс и неговата сопруга Камила, принцот Хари, како и други членови на семејствата на принцот Вилијам и војвотката од Кембриџ.

Мајката и бебето се чувствуваат добро.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Актуелно

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: