//
Следи нѐ
To Top

Фотогалерија од вчерашните мирни протести пред Собранието на Република Македонија

Насловна фотографија: Христијан Петров / Популарно.мк

Откако на демонстрантите им беше оневозможено да протестираат пред зградата на Владата на Република Македонија од страна на полицијата, групата од илјадници граѓани се упати кон Собранието каде одржа релативно мирен протест и без поголеми инцидентите.

реклама

Некои од насобраните со шишиња и со други предмети почнале да фрлаат кон зградата на Собранието и кон полицискиот кордон, меѓутоа, за повеќето од демонстрантите тие беа означени како провокатори.

Група на девојки поставија и жив штит пред полицајците извикувајќи „сакаме мир“, штитејќи ги од насилството на провокаторите.

Насобраната толпа, изреволтирана од разговорите објавени од СДСМ, поврзани со убиството на Мартин Нешковски, побара оставка од Владата, на чело со премиерот Никола Груевски и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска.

Во продолжение погледнете ја фотогалеријата низ објективот на нашиот фоторепортер Христијан Петров:

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Актуелно

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: