Следи нѐ
To Top

Осма шампионска титула за фудбалерите на Вардар во Македонија

Фудбалерите на Вардар ја освоија осмата титула шампион на Македонија откако попладнево во рамките на 31.коло ја победија Ренова со 4:1. По денешното коло познато е дека покрај Тетекс лигата ја напушта и битолски Пелистер.

Играчите на Вардар победата ја обезбедија во првиот дел кога имаа предност од 3:1 на полувремето. Головите за Вардар ги постигнаа: Горан Попов (8.минута), Сенијад Ибричиќ (26.минута и 87.минута – пенал) и Стефан Спировски (39.минута), додека стрелец за Ренова беше Изаир Емини (35.минута).

реклама

На дуелот Работнички – Шкендија победа од 2:1 остварија фудбалерите на Работнички. Третиот дуел од плеј оф лигата меѓу Металург и Силекс се игра во понеделник.

Табела плеј оф: Вардар 68 бодови, Работнички 65, Шкендија 56, Ренова 47, Силекс 37, Металург 33.

Во плеј аут лигата Пелистер загуби од директниот конкурент Хоризонт Турново, додека Брегалница беше подобра од Тетекс.

Резултати плеј аут лига: Пелистер – Хоризонт Т. 0:2 и Тетекс – Брегалница 0:4.

Табела: Брегалница 42 бодови, Хоризонт Т. 36, Пелистер 29, Тетекс 11.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Спорт

 • Вардарци пристигнаа во Келн
  Вардарци пристигнаа во Келн

  Ракометарите на Вардар денеска пристигнаа во Келн каде викендов ќе ги играат натпреварите на Ф4 турнирот во Лигата на шампионите. реклама

  Информативна Редакцијамај 16, 2015
 • По шести пат Прв до врв
  По шести пат Прв до врв

  Шестото издание на најголемиот планински спортски настан во регионот, Прв до врв 2018 ќе се одржи денеска на скопско Водно. реклама

  Информативна Редакцијамај 16, 2015
 • Вардар остана без трофеј, Ѓер ја одбрани титулата
  Вардар остана без трофеј, Ѓер ја одбрани титулата

  Ракометарките на Вардар беа поразени со минимални 27:26 од актуелниот европски првак Ѓер во финалето на Ф4 турнирот од Лигата на...

  Информативна Редакцијамај 16, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.