//
Следи нѐ
To Top

Вечерва втора полуфинална вечер на Евровизија

Насловна фотографија: Thomas Hanses (EBU)

Во виенската сала „Штатхале“ вечерва се одржува второто полуфинале од Песната на Евровизија, кога 17 земји ќе се борат за преостанатите 10 места во финалниот натпревар в сабота.

реклама

Пред публиката ќе настапат претставниците на Литванија, Ирска, Сан Марино, Црна Гора, Малта, Норвешка, Португалија, Чешка, Израел, Летонија, Азербејџан, Исланд, Шведска, Швајцарија, Кипар, Словенија и Полска.

Стручното жири и публиката, како и во првото полуфинале, ќе имаат можност да ги изберат десетте учесници кои ќе се пласираат во финале, каде досега учество изборија Албанија, Ерменија, Русија, Романија, Унгарија, Грција, Естонија, Грузија, Белгија и Србија.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Музика

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: