//
Следи нѐ
To Top

Шведска победи на 60-то јубилејно издание на Евровизија

Насловна фотографија: Elena Volotova (EBU)

Претставникот на Шведска Манс Семерлев победи синоќа во финалето на Песна на Евровизија одржана во Виена, со песната „Херои“ (Heroes).

реклама

Семерлев победи пред завршувањето на официјалното гласање, бидејќи оствари ненадминлив резултат и на крајот освои 365 поени, втора е Русија, а трета Италија.

TH15-1017[1]

Во гласањето учествуваа 40 земји, колку што вкупно зедоа учество во овогодишната, 60-та Песна на Евровизија.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Музика

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: