Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Јубилејно 10-то издание на Баскерфест

Сцена

Јубилејно 10-то издание на Баскерфест

Караванот кој носи радост оваа година го прославува 10-от роденден и по повод јубилејот подготви одлична баскер програма надополнета со музика, не само за скопјани туку и за цела Македонија.

Баскерфест 2015 започнува на 12 јуни, а ќе трае се до 13 јули, односно точно месец дена. Во Скопје официјалниот почеток е на 12 јуни со траење до 21 јуни. Традиционално фестивалот ќе се одржува во центарот на градот.

Покрај Скопје, Баскерфест ќе се одржува и низ поголемиот дел градови во Македонија. Секој град барем неколку денa ќе има можност да ја доживее магијата на уличната уметност.

За оваа година најавено е учество на околу 100 баскер изведувачи од целиот свет, секој од нив атрактивен на свој начин, а покрај уличните артисти, како и секоја година тука се музичките настапи во Пивската градина.

Жонглери, брејкденсери, одење по жица, куклен театар, перформанси со оган се само дел од она што не очекува. Македонија месец дена ќе жонглира во ритамот на уличната уметност.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Сцена

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.