Поврзи се со нас

Популарно.мк

Кире Лазаров ќе игра во финалето на Лигата на шампионите

Ракомет

Кире Лазаров ќе игра во финалето на Лигата на шампионите

Најдобриот македонски ракометар на сите времиња Кирил Лазаров со својот клуб Барселона обезбеди финале во Лигата на шампиoните, откако попладнево во Келн во првиот полуфинален дуел од „фајнл-фор“ турнирот го совладаа Киелце со 33:28.

Лазаров натпреварот го заврши со седум голови, еден помалку од најефикасниот во победничкиот состав Никола Карабатиќ.

Во поразената екипа најдобар играч беше Карл Биелецки кој запиша седум погодоци.

Второто полуфинале е вечерва од 18 часот меѓу унгарскиот шампион Веспрем и германскиот претставник Кил.

Победникот од овој натпревар утревечер од 18 часот ќе игра со Барселона во битката за шампионскиот трофеј.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Ракомет

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.