//
Следи нѐ
To Top

Натпревар на јапонски бебиња во плачење

Околу сто бебиња во Јапонија вчера се натпреваруваа во вриштење и плачење. Натпреварот традиционално се одржува 400 години, бидејќи вриштењето и плачењето се смета добро за здравјето.

Во храмот Сенсоџи во Токио, неколкумина сумо борачи имаа задача да предизвикаат вриштење и плачење кај бебињата.

реклама

Натправарот се разликува од регион до регион. Во некои натпревари победник е бебето кое прво врисне и заплаче, а во други е бебето кое најдолго и најсилни вришти.

Обичајот е еден сумо борач да земе бебе во раце и нежно да го тресе се додека не почне да плаче и вришти.

Во Токио победи бебето што најсилно вриштеше.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: