Поврзи се со нас

Популарно.мк

Прва литургија во црквата „Свети Константин и Елена“

Актуелно

Прва литургија во црквата „Свети Константин и Елена“

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија г.г. Стефан утрово одржа света Божествена литургија во храмот во изградба „Свети Константин и Елена“, на улицата „Македонија“ во Скопје.

Православната црква денеска го празнува денот на светите рамноапостолни царот Константин и царицата Елена.

Црквата првпат била изградена во 1927 година на плоштадот кај Градски трговски центар. Во 1963 година земјотресот оштетил дел од неа, а целосно била урната во 1970 година. Повторно темелите беа поставени и осветени на 11 ноември 2012 година.

Првично беше планирано црквата да се гради на старото место, но потоа се одлучи да се гради на улицата „Македонија“, пред Домот на АРМ.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.