Следи нѐ
To Top

Виндоус 10 официјално пристигнува на 29 јули годинава

Компанијата Мајкрософт соопшти дека новиот оперативен систем Виндоус 10 ќе биде достапен од 29 јули во 190 земји во светот како бесплатна надградба за корисниците на Виндоус 7 и Виндоус 8.1.

Новиот оперативен систем е настанат со помош на четири милиони луѓе од целиот свет и претставува почеток на нова ера на лична технологија.

реклама

Од 29 јули корисниците ќе имаат една година да ја искористат предноста за бесплатно преминување на новата верзија. Откако Виндоус уредот ќе биде прилагоден на Виндоус 10, Мајкрософт ќе продолжи со бесплатно ажурирање додека постои поддршка за тој уред.

Новиот Виндоус 10 има голем број иновативни карактеристики, но истовремено го враќа и Старт менито. Според Мајкрософт новиот Виндоус е поперсонален, позабавен и попродуктивен систем.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Наука

 • Почина Пол Ален, соосновачот на Мајкрософт

  Соосновачот на Мајкрософт, Пол Ален почина вчера на 65 години. Претходно, тој и соопшти на јавноста дека ракот што веќе еднаш...

  Информативна Редакцијајуни 5, 2015
 • Чернобил повторно произведува струја

  Украинските власти одлучија на најдобар можен начин да ја искористат загадената зона околу Чернобил и на местото каде што се случи...

  Информативна Редакцијајуни 5, 2015
 • Речиси 260 луѓе загинале правејќи самослик

  Со појавата на „паметните телефони“, самосликовите станаа прилично популарни. Но, едно ново индиско истражување покажува дека тие можат да бидат и...

  Информативна Редакцијајуни 5, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.