fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

„Фејсбук“ формира центар за вештачка интелигенција во Париз

Интернет

„Фејсбук“ формира центар за вештачка интелигенција во Париз

Американската компанија „Фејсбук“ најави формирање на нов центар специјализиран за истражувања во областа на вештачката интелигенција во Париз, прв таков надвор од САД. 

Францускиот тим што ќе биде вклучен во програмата „Фејсбук Артифишл Интелиџенс Рисрч“ на американската социјална мрежа, ќе работи на долгорочни програми, што првенствено се однесуваат на препознавање фотографии или автоматска обработка на јазикот.

– Го одбравме Париз за овој проект, бидејќи Франција ги има некои од најдобрите истражувачи во светот, се наведува во соопштението на Фејсбук.

Останатите два истражувачки центри на Фејсбук за вештачка интелигенција се наоѓаат во Менло парк, во Калифорнија и Њујорк.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Интернет

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.