Поврзи се со нас

Популарно.мк

Денеска се одбележуваат 70 години од објавувањето на македонскиот правопис

Актуелно

Денеска се одбележуваат 70 години од објавувањето на македонскиот правопис

Во организација на Македонската академија на науките и уметностите, Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ и Филолошкиот факултет „Блаже Конески“, денеска во МАНУ ќе се одржи свечен собир по повод 70-годишнината од објавувањето на македонскиот правопис.

Поздравни обраќања ќе имаат претседателот на МАНУ, академик Владо Камбовски, в.д. директорот на  Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ проф. Елена Јованова-Грујовска и деканот на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ проф. Славица Велева.

Излагање на тема „Современиот македонски литературен јазик“ на собирот ќе има академик Блаже Ристовски.

Професорката од  Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“, Елка Јачева-Улчар ќе говори „За потребата од подновувањето на правописот на македонскиот јазик“, а на тема „За македонската современа азбука и современиот правопис на македонскиот јазик“ ќе зборува проф. Људмил Спасов од Филолошкиот факултет „Блаже Конески“

Прочитај повеќе
Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.