Следи нѐ
To Top

„Светот на Јурата“ ги урива рекордите на гледаност

Филмот „Светот на Јурата“ ги урна рекордите на гледаност и стана прво филмско остварување што во текот на првиот викенд од прикажување ја надмина сумата од половина милијарда долари заработка во целиот свет.

Филмот низ целиот свет веќе заработи 511,8 милиони долари, од кои 100 милиони во Кина, објавија американските медиуми.

реклама

Новата епизода од „јурскиот“ серијал филмови на Стивен Спилберг, го урна рекордот што досега го држеше филмот „Хари Потер и реликвиите на смртта“, во во првиот викенд на прикажување заработи 483 милиони долари.

Во Северна Америка филмот заработи 204,6 милиони долари, со што го надмина „Одмазници“, кој од 2012 година официјално беше најуспешен „дебитант“ на сите времиња во овој континент, со профит од 200 милиони долари во првиот викенд на прикажуње.

„Светот на Јурата“ во Велика Британија заработи 30 милиони долари, а во Франција повеќе од 12 милиони долари.

Филмот „Паркот Јура“ беше голем светски хит во 1993 година, а четири години потоа следеше „Паркот Јура 2: Изгубениот свет“.

Во 2011 година „Паркот Јура 3“ имаше многу помалку успех, а постигнувањето на четвртиот дел во серијалот, филмските критичари му го припишуваат на „доаѓањето на нова генерација љубители на диносаурусите“.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Сцена

 • И Џекс Џоунс на „Охрид колинг“

  Една од најактуелните хаус ѕвезди во моментов, новиот хитмејкер JAX JONES на OHRID CALLING 2018, вечерта на Илинден, нa 02 август,...

  Информативна Редакцијајуни 16, 2015
 • Голема зумба забава овој викенд во „Миднајт“

  Немате план што да правите овој викенд? Ние ви предложуваме одлична забава и тоа „ЗУМБА“ забава, што ќе се случува овој...

  Информативна Редакцијајуни 16, 2015
 • Ноќ на убавина, слава, гламур!

  „Story awards Party“ е едно од најзначајните случувања во светот на шоу-бизнисот кој секој пат успева да ја оправда својата репутација...

  Информативна Редакцијајуни 16, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.